Як вивчити іноземну мову?

Для того, щоб залишитися професіоналом, зберегти своє робоче місце і досягти успіху в житті-треба постійно навчатися, підвищувати свою кваліфікацію. Знання іноземної мови за таких умов стає вкрай необхідним.

Кожен з нас в більшій чи меншій мірі вивчав (або й досі вивчає) хоча б одну іноземну мову. При цьому успіхи у вивченні іноземної мови у кожного різні. Чому так? Як відомо, для ефективного навчання взагалі найголовнішими є Ваш настрій, правильна мотивація і мета.
Настрій – поняття суб’єктивне, а мотивація і мета – поняття взаємопов’язані. Якщо у Вас є мета та мотивація - чудово, якщо ж ні, то, можливо, Вас мотивуватимуть, наприклад, поїздка в місто мрії, прочитання улюбленої книги або перегляд улюбленого фільму мовою оригіналу, чи висока зарплата на кращій роботі, чи можливість працювати з новими ресурсами (щоранку за чашечкою кави читати електронний New York Times, Guardian, Financial Times) або ж нові друзі, з якими Ви зможете познайомитись, а може-нарешті зрозуміти зміст своєї улюбленої пісні, - все це мотивує більше ніж просто бажання вивчити іноземну мову. Врешті-решт, для Вас відкриються абсолютно нові можливості.
На практиці ж більше половини людей, які починають вчити мови, не мають чіткої мети, а тому рано чи пізно кидають, так і не вивчивши. Якщо у людини, котра вивчає мову є більш конкретно визначена мета - іноземна мова потрібна їй для роботи чи хочеться виїхати за кордон і тому подібне, то справи будуть просуватися набагато швидше.
А тепер про те як же її вивчити ту іноземну мову. Існує безліч способів. І, на щастя, сьогодні придостатньо безкоштовних ресурсів для цього. Але принцип, як завжди, той же: потрібно навчитися робити вього лише чотири речі-писати, читати, говорити і сприймати на слух. І так, який же арсенал для вивчення іноземної мови у нас є? Почнемо.
За що я люблю аудіо програми, подкасти, аудіокниги і т.д. – так це за їхню зручність у використанні (подкасти - це своєрідні радіопередачі у форматі MP3, які завантажуються з Інтернету). Метою використання аудіо засобів є шліфування Вашого сприйняття тексту на слух, вони дозволяють слухати мову і запам'ятовувати, як вимовляються ті чи інші слова або вирази. Вивчати мову можна просто слухаючи улюблену книгу чи передачу в будь – який підходящий для Вас момент. Якщо Ви маєте трохи відносно вільного часу, наприклад, їдете в транспорті, то можна проводити час весело і ефективно. Для розрядки можна послухати пісні, які любите, але при цьому звертати увагу на їх зміст (багато плеєрів підтримують перегляд тексту паралельно з прослуховуванням пісні).
Фільми, новини, науково-пізнавальні передачі, і навіть улюблені серіали мовою оригіналу, із субтитрами на цій ж мові, допомагають вбити одразу двох зайців. Мозок буде запам'ятовувати не тільки вимову слів, але їх написання. Важко також переоцінити саму можливість корекції та контролю правильного розуміння слів - що досягається при включенні субтитрів. А поєднання титрів рідною мовою зі звуковою доріжкою мовою оригіналу - гарний інструмент для початківців. Особливо варто відзначити, що під час перегляду фільмів мовою оригіналу відбувається вивчення, так званої "живої" мови і навіть сленгу - тобто саме такої вимови, яку можна почути, опинившись у чужій країні в кафе, в магазині, в аеропорту, на вулиці або на переговорах. Крім того, від перегляду фільму, можна отримати не тільки знання, але і задоволення.
Програми. Існує велика кількість безкоштовних програм для вивчення іноземної мови. Також можна придбати CD та DVD диски-репетитори. Головною перевагою комп’ютерних програм є їхня комплексність. З ними вчити нові слова, мабуть, найлегше.
Одна з порад, які дають викладачі, - це живе спілкування з носіями мови. Зареєструвавшись на іноземних соціальних мережах можна знайомитись з новими людьми і вдосконалювати свою англійську. Також існують спеціалізовані сайти, як-от Rapid Steps (rapidsteps.com) для вивчення англійської мови, де є можливість не лише спілкуватися з іншими людьми, а й безліч інших цікавих можливостей. Чати, Skype, ICQ, електронні листи, - теж канал для комунікації, головне спілкуватись на мові, яку Ви вичаєте. Якщо Ви навчитесь говорити (а для цього необхідно робити спроби розмовляти з іншими людьми, висловлювати свої думки), то це вже половина успіху
Якщо у Вас є супутникове телебачення, то Ви можете дивитися безліч каналів, на мові, яку Ви хочете вивчити. Наприклад, якщо вчите англійську підійде усе від BBC, CNN аж до English Club TV
Зрозуміло, що базові знання повинен дати викладач. Безумовно, курси та методичні програми звичних шкіл іноземної мови ефективні. Але без використання інших засобів вивчення мова: забувається; не вдосконалюється; не збагачується; що вже говорити про ефект присутності в іншомовному оточенні?
Всі вище перераховані методи були розраховані на те що у Вас за плечима вже є початкова база, тому про можливість занять з репетитором не йшлося. Репетитор, як на мене, при вивченні іноземної мови може дати основу і направити у потрібне русло, підтягнути граматику, пояснити незрозумілі моменти, але вивчити мову за Вас він не зможе. До того ж, це досить таки не дешевий варіант (від 50 грн за год.), це основний його недолік. Думаю, не варто нехтувати цим інструментом, але й не варто переоцінювати. 
Якщо ж немає грошей і бажання прив'язуватися до чужих уроків, можна займатися самостійно за допомогою книг і різноманітних посібників. Дуже багато хороших іноземних підручників можна знайти в Інтернеті, більшість з них – безкоштовні. Було б бажання вчитися... бажання і час.
Обов’язковим елементом при вивченні іноземної мови є прочитання декількох цікавих художніх книг на цій мові.
Було б чудово, якби кульмінацією вивчення стала поїздка в країну, мову якої Ви вивчаєте.
А тепер про власний досвід. Коли вперше слухаєш подкаст чи дивишся фільм в оригіналі – усвідомлюєш, що сприймається досить важко. Але так буває лише перші рази. Наприклад, я майже рік слухаю подкасти на англійській, на теми, що мене цікавлять, завжди дивлюся фільми в оригіналі і недавно навіть прочитав книжку на англійській, люблю дивитися Ted Talks, при наявності часу вмикаю улюблені англомовні канали. Сказати, що я розумію абсолютно все, значить збрехати, але чим довше я вивчаю англійську, тим важче мене чимось здивувати. Звичайно, є певний відсоток незрозумілих слів. Але без сумніву, суть я розумію завжди. Також звернув увагу на суттєву різницю між класичною британською англійською і розмовною американською. Різниця колосальна. У школах, університетах, на курсах вчать саме класичну британську. Тому коли читав художню книжку, написану американським письменником на розмовній англійській відкрив для себе багато нового. До речі, спеціалізовані (професійні) тексти читати на іноземній мові значно складніше, ніж прості художні. Хто читав «Справку» для Windows на англійській мене зрозуміє. Жартую, звісно. Найбільший поштовх у моєму вивченні англійської дало спілкування з іноземцями. Англійська – для нас була єдиним способом зрозуміти одне одного. Тоді-то я зрозумів для чого вчив десять років англійську. Мабуть, це був переломний момент. Далі вивчати англійську стало значно цікавіше і легше, та успіхи стали значно більшими. Взагалі варіант «поїхати в англомовну країну» чи «поспілкуватися з англомовними іноземцями в Україні» як на мене найкращий. Бо ефект, віддача і темпи вивчення найбільші. Але такий варіант доступний не кожному, тому й вище наведені інші різноманітні способи вивчення. Хоча вони ефективні тільки в комплексі і лише за умови, що Ви будете використовувати їх більш-менш постійно, інакше, з часом, Ви просто забудете те, що вчили. В принципі, як на мене немає нічого складного, головне тільки почати. Головне бажання! Бажання вивчити і сила волі,а також правильно сформулювати мету і невтомно йти до неї. Все інше формальності...
Ніколи не зупиняйтесь на досягнутому, а постійно вдосконалюйтесь. Меж самовдосконаленню не існує. Для когось знання однієї іноземної мови – це предмет гордості, а інші , знаючи 5 мов хочуть вивчити шосту...
PS – А які ідеї щодо вивчення іноземної мови маєте Ви?
Якщо у Вас є запитання, власні пропозиції чи зауваження, що стосуються цієї теми - залишайте їх у коментарях або ж надсилайте на taraskomarenko@gmail.com
З повагою, Taras Komarenko.

 

  • Facebook
  • Twitter
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • LinkedIn
  • RSS